    Home » Sony E 18-105mm f/4 G OSS ( SEL18105G ) Review
    Sony E (APS-C)
    Sony E 18-105mm f/4 G OSS ( SEL18105G ) Review
    E-mount
    KlausBy KlausNovember 17, 2016Updated:August 4, 2024
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Reddit WhatsApp Copy Link
    Specifications
    Equiv. focal length“28-162mmmm” (full format equivalent)
    Equiv. aperture“f/6.2” (full format equivalent in terms of depth-of-field)
    Optical construction16 elements in 12 groups inc 3x aspherical and 2x ED element
    Number of aperture blades7 (circular)
    min. focus distance0.45-0.95m (1:9)
    Dimensions (L x W)78x110mm
    Weight427g
    Filter size72mm
    Hoodpetal shaped, supplied
    Other featuresmotorized zoom mechanism, image stabilizer, zoom lever
    Distortion
    Let’s start with the deep dark chapter first. Those who have followed the stories around this lens know it already – images are getting distorted like hell. Now this isn’t quite true for the 18mm setting though. A pincushion (!) distortion of 1.4% isn’t so bad really. However, beyond 18mm we are entering a surreal world. Pincushion distortions in excess of 6% were something new for us as well. It’s hard to imagine why Sony considered this to be acceptable.
    18mm35mm70mm105mm
    18mm35mm70mm105mm
    Vignetting
    The native vignetting characteristic of the Sony E 18-105mm f/4 G OSS is about average for a lens in this class. Thus you have to live with rather heavy vignetting at wide-open aperture especially at the extremes of the zoom range. Stopping down to f/5.6 helps a bit but it’s best to go for f/8 here. However, some vignetting remains at the 18mm even at f/8 and beyond.
    We can, of course, enable vignetting compensation again in the camera or during post-processing. This solves most of the issue albeit at cost of higher image noise in the image corners. Traces of vignetting may still be visible at 18mm f/4 and at 105mm f/4.
    MTF (resolution)
    In one of our previous reviews we covered the Zeiss 16-70mm f/4 OSS – which was a massive disappointment – so it’s interesting whether a Sony G lens can fix that. It can … at least partially. The quality in the image center is exceedingly high between f/4 and f/8 and that’s throughout the zoom range. The borders are a different story but at least to some degree that’s normal on a 24 megapixel APS-C sensor (just to give you an idea – if we assume a full format sensor with the same pixel density, we’d talk about no less than 56 megapixels). At 18mm the borders are generally good whereas the image corners are soft at f/4 but catch up from f/5.6 onward. The 35mm setting is the sweet spot of the lens with borders/corners hovering around the good to very good mark. At 70mm we can spot a quality decrease in the image corners but they recover towards f/8. The weakest setting is at 105mm. The corners are soft at f/4 and the borders don’t impress either here. Stopping down improves the borders to decent levels but the corners remain less than thrilling.
    Please note that the MTF results are not directly comparable across the different systems!
    Chromatic Aberrations (CAs)
    Bokeh
    Sample Images
    5
    The Sony E 18-105mm f/4 G OSS may not be the most stellar performer around but it is the go-to standard zoom lens for Sony APS-C mirrorless cameras. The resolution characteristic varies a bit but it is actually good where it counts. Thus you can achieve pretty sharp results across the image field at 18mm - when stopping down a little - and at 35mm. At the long end the image corners are soft but then how often do you require sharp corners at this setting ? Most of the time your image subject will be in or close to the image center and the lens is darn sharp there. Lateral CAs are noticeable at 18mm and 105mm. The vignetting characteristic is about average so it's nothing to write home about at f/4 but it's Ok when stopping down. Far from being average are the very odd image distortions. In terms of distortion spread (max-min), the lens is actually not that extreme (5%) but in absolute terms the pincushion distortions are unacceptable in the 35-105mm range really. The message behind all this is that you should enable image auto-correction either in the camera or in your favorite RAW converter. This comes at cost of image quality but the end result is much more pleasing. The quality of the bokeh is better than usual - especially in terms of general blur - but out-of-focus highlights can be a little rough.
    • Optical Quality 5
    • Build Quality 8
    • Price / Performance 8
    Related Posts
    Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN ART II Review
    7 April 29, 2026
    Laowa AF FF 200mm f/2 C-Dreamer Review
    8.5 December 19, 2025
    Meike AF 85mm f/1.8 Pro Review